מבצר יחיעם – פיסות היסטוריה ונופים מרהיבים

מבצר יחיעם

שתפו

מבצר יחיעם – פיסות היסטוריה ונופים מרהיבים

בגן הלאומי מבצר יחיעם תמצאו שרידי מבצר – שהוא שילוב של שתי תקופות: התקופה הצלבנית והתקופה העות'מנית. שימור מדהים שהתקיים כאן לאורך השנים הופך את הביקור במבצר העתיק לקפיצה פשוטה בזמן; כך שבקלות תוכלו לדמיין את החיים שהתקיימו בין חדרי ואולמות המבצר, הקשתות הרבות והחלונות הגדולים והקטנים שפותחים פתח רחב אל הנוף המרהיב של הגליל. ואם לא די לכם בפיסות היסטוריה מהתקופה הצלבנית והעות'מנית, הרי שלמבצר יחיעם ישנו גם תפקיד מרכזי ומלא גבורה בהגנת האזור כולו במלחמת העצמאות.

סיור באולמות ומגדלי המבצר
את הכניסה שלכם אל המבצר יקדם שער רחב שמגדל שמירה עגול לצדו. כאן תוכלו לטפס במדרגות המגדל הצלבני שלוקחות אתכם לגובה של 15 מ' מעל רצפת האולם הראשי, ומשם נשקפת תצפית מרהיבה על הרי הגליל. שכן, מבצר יחיעם עצמו מתנשא ברום של 415 מ' מעל פני הים ומעל נחל יחיעם ונחל אושרת – מה שמסביר את הבחירה במיקום האסטרטגי הזה לבניית מבצר לכתחילה.

בהמשך תוכלו לטפס גם על מדרגות המגדל העגול, שנבנה בתקופה העות'מנית – ועל כך יעידו חרכי הירי המלבניים, שנועדו לשימוש ברובים ולא בחץ וקשת, כפי שהיה בתקופות מוקדמות יותר. תצפית נוספת נמצאת בגג המבצר – שם נהרסו חלק מהקירות, אך עדיין ניתן לראות שרידי בית מרחץ, וכמובן ליהנות מהנוף המרהיב הנשקף. אחד החדרים האחרים במבצר שימש כמסגד.

סיור בעקבות ראשוני קיבוץ יחיעם
אנשי קיבוץ יחיעם עלו לקרקע ב-1946, והשתמשו במבצר הן למגורים והן לגידול חקלאות חלוצית וחדשנית – פטריות. כיום, תוכלו לשבת בנוחות באולם הפטריות במבצר ולצפות בסרט מרתק על הקמת הקיבוץ ועל השימוש המעניין בחדרי ואולמות המבצר. וגם על הלחימה הנועזת שהתקיימה כאן במלחמת העצמאות – כאשר הקיבוץ הקטן מוקף בכפרים עוינים ואנשי הקיבוץ האמיצים נלחמים בחירוף נפש מתוך המבצר.

אחרי צפייה בסרטון תשמחו בוודאי גם לבקר באולם קבלת הפנים, ששם התגוררו החברים הראשונים של הקיבוץ וגם בעמדות ההגנה ששימשו את החברים בזמן הלחימה.

עוד במגזין

לקוחות יקרים, בשל המצב הבטחוני הבריכה במלון סגורה. יתר מתקני המלון פתוחים לשימושכם.
מייחלים לימים טובים יותר שיגיעו בהקדם

דילוג לתוכן